Co vás vlastně čeká na seakajakové akci.

Milujete li moře, jste vodáci a rádi jezdíte na kajaku a nebaví Vás celodenní ležing na pláži. Nabízíme Vám pohodové 7 – 9 denní putování po pobřežích a ostrovech Středozemního a Jaderského moře. Sardinie, Elba a Korsika patří k nejvíce vyhledávaným destinacím pro seakajaking v Evropě. Ne nadarmo se seakajaking se stal velice populárním vodáckým sportem po celém světě. Kouzlo jízdy na mořském kajaku spočívá v naprosté svobodě a pocitu nezávislosti. Vše potřebné si vezeme sebou a je jen na vás, kde přistaneme na oběd nebo kterou zátoku si vybereme pro naše tábořiště na noc… 

Jak vlastně vypadá takový mořský kajak? Jeho délka se může pohybovat zhruba okolo 4 půl až téměř k šesti metrům. Má dlouhou a štíhlou příď, která dobře najíždí na vlny a drží směr. Vlastní seakajak je většinou rozdělen na tři vzájemně oddělené prostory. Uprostřed je sedačka pro seakajakera zakrytá špricdekou. Přední a zadní úložné prostory jsou určeny pro bagáž a oba dohromady mohou mít objem 100 i více litrů. K přístupu slouží dva otvory s vodotěsným víkem. Ačkoli mají seakajaky vodotěsné komory na přepravu věcí, dle našich zkušeností nejsou až tak vodotěsné jak vypadají a proto doporučujeme ještě ukládání věcí do hydro vaků. Kajak po naložení mívá více než 100 kilo. Pro usnadnění řízení používáme kormidlo ovládané nožními pedály. Kormidlo je velmi důležité zejména při plavbě v silném větru a na vlnách, kdy je bez něj loď jen velmi těžko ovladatelná.

Kajaky používáme plastové, nejlépe z polyetylénu. Nejčastěji se setkáme se „singly“, ale existují i dvoumístné kajaky – „debly“, které jsou díky své větší stabilitě vhodné i pro začátečníky, popřípadě pro smíšené posádky. Pádla používá každý vlastní, nejlépe to svoje nejmilejší. Doporučujeme většinou delší než na divoké vodě nebo při vodní turistice, často až 230 centimetrů dlouhé. Jsou k vidění také úzké protáhlé listy pro dlouhý plynulý záběr. Samozřejmostí je vlastní vesta. Oproti divoké vodě nepotřebujeme přilbu, ale naopak ve větru oceníme kapuci. Za slunečného počasí je důležitá čepice s kšiltem a sluneční brýle. 

Na místo startu se dopravujeme mikrobusem s vlekem, první den nejčastěji noční nonstop jízdou na případný odjezd trajektu. Plavbu nejčastěji začínáme v některém vhodném přístavu, kam se později vedoucí akce vrátí pro vozidlo. Spát budeme na plážích v případě nepříznivého počasí ve stanech, nejčastěji však určitě jen s hvězdami nad hlavou. Stravování ze zásob dovezených z domova. Doporučuji velké množství tekutin, minimálně 25 litrů. Čistá voda se samozřejmě můžete nabrat v prvním přístavu, takže ji nemusíte vozit přes půl Evropy. Pokud povezete nějaké alkoholické nápoje, doporučuji nějaké destiláty, nejlepší poměr výkon/cena je kamarád na tři (RUM) nebo červené víno, pivo se na pláži špatně chladí. Akci sice plánujeme že cca každý druhý den bychom měly dorazit k některému místnímu přístavu, takže možnosti nákupu vody, potravin a ochutnání místní kuchyně zde jsou. Počítejte ale spíše s tím, že vše potřebné na 5 dní si povezete sebou v lodi !!!

Z povinného vybavení na moře potřebujete vlastní pádlo a vestu (není v ceně akce). Boty do vody nejsou nutností, ale doporučuji slabé neoprénové. Sandály na pohodlné chození, dále běžné outdoorové potřeby jako je kvalitní spací pytel, stan se samonosnou konstrukcí, hydro vaky na civilní věci a jídlo, dle vašich možností se uskromnit, nejlépe však 2x 20 litrů a 2x40 litrů (větší hydro vaky se špatně vkládají otvory do seakajaku). Jedeme za slunkem a mořem, tak budete také potřebovat plavky, ploutve, potápěčské brýle, šnorchl a snad i opalovací krém:-)

Nějaké to nevodácké oblečení, jako trika s krátkým a dlouhým rukávem, fleesová bunda, nepropro bunda, dlouhé kalhoty, sandále a ponožky se nikdy neztratí. Drobnosti jako mobil, pas, svoje nejnutnější léky a pojištění léčebných výloh v zahraničí možná také budete potřebovat. No a pak vše zabalit do seakajaku a můžete vyrazit vstříc nevšedním zážitků a zařadit se do početné rodiny mořských vlků.